رفع تداخلات اراضی شهرستان آبیک امسال به پایان می‌رسد

قزوین-ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: رفع تداخلات اراضی ملی و کشاورزی سه شهرستان شامل البرز،آبیک و بویین زهرا در سال جاری به پایان می‌رسد.

رضا افلاطونی روز یکشنبه در نشست بررسی صدور اسناد مالکیت اراضی کشاورزی استان قزوین، افزود: براساس برنامه ریزی انجام شده، کار رفع تداخلات اراضی در شهرستان های قزوین، آوج و تاکستان نیز در سال آینده به پایان خواهد رسید.

وی یادآور شد: تاکنون ۲۲۲ پلاک از اراضی ملی و غیرملی به مساحت ۳۲۵ هزار هکتار در استان قزوین رفع تداخل شده و سایر اراضی در دست اقدام است.

این مسوول اظهار داشت: پرونده حدنگاری (کاداستر) اراضی کشاورزی استان قزوین نیز براساس برنامه ریزی انجام شده تا سال ۱۴۰۵ بسته می شود.

وی یادآور شد: با اجرای حدنگاری و نقشه برداری دقیق و ثبت جزییات موقعیت و مشخصات اراضی ملی و کشاورزی، شاهد تثبیت مالکیت این زمین ها خواهیم بود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با بیان اینکه با حدنگاری و رفع تداخلات اراضی زمینه صدور سندهای تک برگی به اراضی کشاورزی فراهم می شود، گفت: با سنددار شدن اراضی کشاورزی مشکلات حقوقی و اختلافات مربوط به مالکیت آنها بین مردم و دولت و مردم با مردم از بین می رود.

افلاطونی اظهار داشت: حدنگاری و رفع تداخلات همچنین از تصرفات غیرقانونی، تغییر کاربری های غیرمجاز اراضی کشاورزی و ثبت پرونده های قضایی پیشگیری می کند.

این مسوول در ادامه پیشنهاد داد: ستاد اجرایی احکام قضایی برای سرعت بخشیدن به پروسه رفع تداخلات اراضی کشاورزی قزوین تشکیل شود.

سرعت رفع تداخل اراضی قزوین با تشکیل قرارگاه ۵۴ درصد افزایش داشته است
مدیر امور اراضی استان قزوین نیز در این جلسه گفت: سرعت روند رفع تداخل اراضی این استان با تشکیل قرارگاه ویژه‌ای به همین نام ۵۴ درصد افزایش داشته است.

پرویز عبدی افزود: قرارگاه رفع تداخل اراضی کشاورزی در بهمن ۱۴۰۰ راه‌اندازی شد و به روند رسیدگی به پرونده‌ها سرعت بخشید.

وی تصریح کرد: ۱۴۲ پلاک زراعی تا قبل از این قرارگاه رفع تداخل شده بود که از زمان تشکیل این قرارگاه تاکنون با بررسی ۷۹ پلاک تعداد کل پلاک‌های رفع تداخل استان به ۲۲۲ مورد رسیده است.

عبدی اظهار داشت: یک هزار و ۱۰۰ پلاک در استان قزوین برای رفع تداخل در دستور کار قرار دارد که این روند همچنان ادامه دارد.

به گفته این مسؤول، ۶۳۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی در استان قزوین وجود دارد که ۳۸ درصد آن کاداستر (حدنگاری) شده است.

استان قزوین دارای ۴۸۹ هزار هکتار اراضی کشاورزی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *