«رودخانه زیاران» همچنان قربانی می گیرد!/ ایمن سازی؛ از حرف تا عمل

به گزارش خبرگزاری فارس از آبیک، با فرا رسیدن فصل بهار و تابستان هر از گاهی شنیده می‌شد که فردی در رودخانه زیاران از توابع بخش مرکزی شهرستان آبیک غرق و جان خود را از دست داده که برخی از اخبار این غرق شدگی‌ها در خروجی خبرگزاری فارس قزوین منتشر شده است.

طبق اذعان مسئولان؛ طی هفت ماهه اخیر هفت نفر در رودخانه زیاران وخوزنان جان به دلیل سهل انگاری و بی‌احتیاطی و عدم آشنایی به موقعیت و شرایط آب رودخانه خوزنان و به ویژه زیاران داخل این رودخانه ها افتاده و جان خود را از دست داده اند که عمدتا از افراد غیربومی شهرستان آبیک و از استانهای البرز و تهران بوده اند که برای تفریح و شنا وارد این رودخانه ها که ظاهری جذاب و فریبنده دارند، شده و فوت کرده اند.

با برگزاری جلسه مدیریت بحران در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان آبیک که با گلایه مسئولان از شرکت آب منطقه ای استان قزوین و اداره منابع امور آب شهرستان آبیک همراه بود، در خصوص ساماندهی رودخانه زیاران و تعیین تکلیف این موضوع، بحث و تبادل نظرهای مختلفی صورت گرفت و تصمیماتی أخذ و مصوباتی به تصویب رسید که برخی از ادارات شهرستان به ویژه اداره منابع امور آب ملزم به اجرای مصوبات شدند.

حامد فتوحی فرماندار شهرستان آبیک با اشاره به غرق شدن هفت نفر طی هفت ماه اخیر در رودخانه های زیاران و خوزنان و…، حفظ و حراست از رودخانه ها علاوه بر بهره برداری از مسیرهای آب آنها را بر عهده شرکت آب منطقهای استان قزوین ذکر کرد و گفت: سال گذشته 650 میلیون تومان اعتبار برای ساماندهی رودخانه های شهرستان پیش بینی شده بود که امسال هم اعتباری برای این امر لحاظ شده است.

وی غرق شدگی افراد در رودخانه ها و حواشی رودخانه ها را عدم ملاحظات ایمنی و امنیت و عدم نصب تابلوهای هشدار دهنده دانست و تصریح کرد: این مسئله سبب شده با مشکل مواجه شویم و هر از گاهی شاهد غرق شدن افراد در حریم و داخل رودخانه ها باشیم و با به وقوع پیوستن حادثه تلخ و داغدار شدن خانواده ها، شرمنده آنها باشیم و فشارهای روحی و روانی بسیاری بر آنان و مسئولان شهرستان آبیک وارد شود.

این مسئول ادامه داد: برآورد شرکت آب منطقه ای مبنی بر نیاز به حدود 3 میلیارد تومان برای ساماندهی وضعیت رودخانه زیاران با توجه به درآمدهای حاصله، اعتبار زیادی نیست که در شورای تامین شهرستان هم موضوع به مسئولان این شرکت تاکید و ابلاغ شده تا نسبت به فنس کشی یا دیوارکشی و … رودخانه زیاران تدبیر لازم اندیشیده شود.

فرماندار شهرستان آبیک ادامه داد: برابر مصوبه شورای تامین شهرستان آبیک مدیرعامل شرکت آب منطقهای باید اولویت بندی کرده و تا پایان امسال مشخص کند چه بخشی از مسیرهای رودخانه زیاران و در چه قالب هایی اعم از فنس‌کشی، دیوارکشی و غیره طبق نظریه های کارشناسی شده ساماندهی می شود که البته تعیین تکلیف نقاطی که بیشترین تلفات را دارد باید در اولویت قرار گیرد.

فتوحی اضافه کرد: هر چقدر از بی‌سامانی رودخانه های زیاران و خوزنان می گذرد، تبعات امنیتی و اجتماعی دارد و لازم است در یک بازه زمانی، ادوات غریق نجات مورد نظر تهیه و در ساختمانی که متعلق به خود شرکت است، نگهداری و در مواقع لزوم در اختیار غواصان و امدادگران قرار داده شود چرا که با یک غرق شدگی در رودخانه‌ها، مجموعه های بسیاری درگیر می شوند و نیاز است همه پای کار باشند.

وی خاطرنشان کرد: با محوریت معاون سیاسی، فرهنگی و اجتماعی فرمانداری، از بخشدار بخش مرکزی و شهردار زیاران و رئیس اداره منابع امور آب شهرستان آبیک درخواست می شود ظرف ۷۲ ساعت آینده فاز اول ساماندهی رودخانه زیاران در 6 ماهه دوم امسال را مشخص کنند و یک بار برای همیشه این مشکل حل شود چرا که اقدامی است که از سالهای گذشته مانده و ابتر شده و باید تعیین تکلیف شود.

این مسئول تصریح کرد: در روستاهایی که نیاز است خانه هلال ایجاد شود بخشداران لازم است مساعدت لازم را با جمعیت هلال احمر داشته باشند.

فرماندار شهرستان آبیک میزان تجیهزات و ماشین آلات آتش نشانی در شهرهای خاکعلی و جدیدالتاسیس زیاران و قشلاق را زیر صفر بیان کرد و افزود: لازم است ردیفی از بودجه شهرداری ها به حوزه بحران تعریف شود و به این مهم اختصاص یابد.

فتوحی ادامه داد: آبیک دارای ساختمان های بلندمرتبه است و نیاز به نردبان و تجهیزاتی دارد که بتوان در زمان وقوع حریق در این ساختمان ها برای اطفا اقدام لازم انجام داد.

وی اضافه کرد: مسئولان برخی از دستگاههای اجرایی و اداری شهرستان آبیک در زمان وقوع حادثه و شرایط بحران و همچنین همکاران و تجهیزات ادارات آنان پای کار نیست این در حالی است که طرح امداد و نجات استاندارد به صورت پایلوت در این شهرستان اجرا میشود.

فصل گرما را برای ساماندهی رودخانه ها از دست دادیم

محمدرضا علیمی مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین در این جلسه با اشاره به برگزاری ساعت صفر مانور سیل در شهرستان آبیک اظهار کرد: عملکرد برخی از دستگاههای شهرستان آبیک در این مانور مطلوب نبود که گزارش ها تمام و کمال به استاندار قزوین منعکس خواهد شد.

وی افزود: در جلسات شهرستان ها همچنین در شهرستان آبیک شرکت آب منطقه ای همیشه آمار و اعداد بزرگ چند میلیاردی برای اجرای پروژه ها مطرح و اذعان می شود اگر اعتبار باشد انجام می دهیم و اگر هم نباشد انجام نمی دهیم.

این مسئول با بیان اینکه از سوی شرکت آب منطقه ای، درآمد بسیاری از منابع مختلف آب حاصل می شود، ادامه داد: ساماندهی رودخانه ها جزء شرح وظایف شرکت آب منطقه ای است و هر سال اعتباری برای این موضوع اختصاص داده می شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین با گلایه از عملکرد ضعیف شرکت آب منطقه ای استان قزوین در رفع تصرفات و حریم و بست رودخانه ها اضافه کرد: اگر این شرکت اعلام می کند که هزینه دیوارکشی و فنس کشی ندارد حداقل می تواند نسبت به نصب تابلوهای هشدار دهنده در نقاط مختلف اقدام کند.

علیمی خاطرنشان کرد: بهره برداری و نگهداری رودخانه ها با شرکت آب منطقه ای است و در حوزه ایمنی رودخانه ها هم باید مسائل گام برداشته شود. متاسفانه فصل گرما برای ساماندهی رودخانه ها از دست دادیم و جان خیلی از افراد هم به دلیل کم کاری ها از دست رفت و بیشترباید به فکر جان انسان ها بود.

وی بیان کرد: طی انعقاد تفاهمنامه سه جانبه بین دفتر امور روستایی، هلال احمر و مدیریت بحران آموزش روستائیان در دستور کار قرار گرفته  و مکانی در مسجد یا مدرسه برای متقاضیان کمکهای اولیه و امداد ویژه آقایان و بانوان در نظر گرفته می شود که هر قدر خانه های هلال توسعه یابد در کمک به آسیب دیدگان در زمان وقوع حادثه و کاهش حوادث تاثیر بسزایی خواهد داشت.

این مسئول افزود: شرکت آب منطقه ای در زمان وقوع حوادث در حوزه آب باید جلوتر از سایر ادارات و دستگاه ها باشد این در حالی است که پیگیری جدی از وزارت نیرو برای تعیین حریم بستر رودخانه ها و موارد مشابه صورت نگرفته است که از وضعیت ایمنی رودخانه ها، آبهای سطحی و حفاظت از رودخانه ها گلایه مندیم.

ایست قلبی پس از سقوط افراد در رودخانه زیاران

حکمت الله هاشمی معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان قزوین در این جلسه دمای آب رودخانه زیاران را بین 6 تا 7 درجه زیر صفر دانست و گفت: دمای بدن انسان 35 درجه است که پس از افتادن در داخل آب رودخانه زیاران، بافتهای بدن دچار انجماد شده و بلافاصله ایست قلبی صورت می گیرد و مرگ رخ می دهد.

وی افزود: رسانه ملی باید نسبت به شناساندن تمام ابعاد و زوایای آب رودخانه زیاران گام بردارد ما در جریان غرق شدگی با مصدوم مواجه نیستیم که نجات دهیم بلکه با جنازه مواجه ایم و باید در کمترین زمان ممکن پاسخگوی حادثه دیدگان باشیم. با بسته شدن آب سد، کلی خسارت وارد می شود از سویی فشارهای روحی و روانی زیادی بر خانواده ها غرق شدگان ایجاد می شود.

این مسئول ادامه داد: امکانات اولیه در سد زیاران نداریم و شرکت آب منطقه ای استان قزوین باید این امکانات شامل لباس غواصی و ست نجات و قایق را در اختیار هلال احمر و دیگر دستگاه های امدادی قرار دهد و بتوانیم در امر پاسخگویی سرع عمل داشته باشیم.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان قزوین اضافه کرد: آبیک مستعد حوادث و سوانح است و تجهیزات و امکانات امدادی پاسخگو نیست و باید تدبیر لازم اندیشیده شود.

هاشمی از راه اندازی خانه های هلال در نقاط پرخطر و آموزش به افراد خبر داد و خاطرنشان کرد: در این خانه ها به متقاضیان آموزش های خدمات امدادی، کمکهای اولیه و نحوه برخورد با حوادث طبیعی و غیرطبیعی داده می شود و تشکیل تیم های محلی امداد شکل میگیرد که در تصمیم گیری ستاد بحران در زمان وقوع حادثه تاثیرگذار هستند که دهیاران روستاها باید در راه اندازی این خانه ها اهتمام ویژه داشته باشند.

وی از اجرای طرح امداد و نجات استاندارد به عنوان پایلوت در شهرستان آبیک خبر داد و بیان کرد: این طرح بر اساس علم و تجربه استخراج شده و برای ما مشخص می کند که استاندارد چیست، چه کاری برای برقراری خدمات امداد و نجات باید انجام دهیم.

این مسئول افزود: در هفت مرحله اجرای این طرح در دستور کار قرار گرفته که یک منطقه و یا روستایی را در نظر می گیریم و ماکت آن را پیاده می‌کنیم و ستادهای اصلی و فرعی را مشخص کرده، ارگان های به چه نحوی و چه مکانیزمی کار تیمی و گروهی می‌خواهند انجام دهند تعیین می شود و خروجی آن تعادل در ارائه خدمات، نظم و انضباط برای ارائه خدمات، کاهش هزینه خدمات، افزایش اعتماد عمومی جامعه، کاهش انرژی مسئولان و افزایش رضایتمندی مردم نسبت به انجام خدمات خواهد بود.

تملک رودخانه زیاران 51 سال پیش

بنابراین گزارش، به گفته رضا کرمی زیارانی بخشدار بخش مرکزی شهرستان آبیک، سال 1350 رودخانه زیاران توسط وزارت نیرو تملک می شود و آب انتقال داده از خوزنان تا سد زیاران به طول 12.5 متر از هر طرف را خریداری می‌کند.

وی افزود: قبلا فنس کشی و دیوارکشی رودخانه زیاران انجام شده بود و روزانه میلیاردها تومان برای وزارت نیرو درآمد داشته که می طلبد برای ساماندهی رودخانه تصمیم گیری ملی اخذ و تکلیف رودخانه مشخص شود تا همیشه شاهد غرق شدن افراد نباشیم.

برخی هم هوس شنا کردن در رودخانه می کنند

غلامرضا شجاعی شهردار زیاران طول حاشیه رودخانه زیاران را 3300 متر ذکر و بیان کرد: عمده علت غرق شدگی افراد در این رودخانه در محدوده شهری رخ می دهد چرا که به دلیل دسترسی مردم به حاشیه رودخانه افراد گاها برای تفریح مراجعه می کنند که بیشتر غیربومی هستند و آشنایی با محیط ندارند و حادثه سقوط رخ می‌دهد.

وی افزود: برخی هم هوس شنا کردن در رودخانه می کنند که عدم اطلاع از وضعیت رودخانه و محیط آن، با لیز خوردن، در گل گیر کردن و افتادن در رودخانه جانشان را از دست داده اند.

این مسئول ادامه داد: در نقاط محدوده شهری چند خیابان دسترسی به رودخانه ها را داریم که با آزادسازی دسترسی ها بیشتر شده و آمار غرق شدگی هم افزایش یافته است که با فنس کشی میتوان رودخانه را محصور و در پیشگیری از حوادث تلخ گام خوبی برداشت و اطلاع رسانی گسترده و مستمر هم باید انجام شود.

نقاط حادثه خیز رودخانه زیاران شناسایی شود

چند روز پیش از دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک در خصوص وضعیت غرق شدن افراد در رودخانه زیاران را جویا شدیم که قاضی مرتضی محمدی در گفت و گو با خبرنگار فارس در آبیک گفت: در شورای تامین به مسئولان آب تاکید شده که نقاط حادثه خیز رودخانه زیاران را شناسایی و نسبت به میزان اعتبار مورد نیاز برای دیوارکشی و فنس کشی برآورد هزینه کند و طول مسیر و اینکه دیوارکشی و یا فنسکشی شود، هم مشخص گردد.

وی علت غرق شدن افراد در رودخانه زیاران را بیشتر بی احتیاطی و لیز خورد پای افراد و شنا کردن برشمرد و افزود: شرایط و وضعیت آب رودخانه زیاران به نحوی است که اگر کسی داخل آن بیفتد دیگر نمی تواند خارج شود.

این مسئول قضایی ادامه داد: شنا کردن در رودخانه زیاران طبق قانون، ممنوع است و با توجه به شرایطی که آب رودخانه دارد مناسب برای شنا نیست و موجب غرق شدگی و در نهایت مرگ افراد می شود.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک تصریح کرد: بیشتر افرادی که در رودخانه زیاران غرق شده اند غیربومی و ساکن استان های البرز و تهران بوده اند که برای  تفریح و شنا به رودخانه رفته و به دلیل نداشتن اشرافیت بر وضعیت آب رودخانه به دلیل سقوط در آن جان خود را از دست داده اند.

فرضعلی عبدالهی رئیس اداره منابع امور آب شهرستان آبیک هم در جلسه مدیریت بحران با اشاره به بازدید از عمده ترین نقاط حادثه خیز رودخانه زیاران، مسیر را یک کیلومتر و 60 متر و اعتبار برآوردی ساماندهی را حدود 3 میلیارد دانست و گفت: نیاز است از محل اعتبارات شهرستانی و ستاد مدیریت بحران برای تحقق این مهم اختصاص داده شود.

وی افزود: در صورت مساعدت، سه گام برای ساماندهی رودخانه زیاران در نظر گرفته شده که در فاز اول نقاطی با درجه بالاتر ناایمن بودن و دو  فاز دیگر در صورت تزریق اعتبار اجرایی خواهد داشت.

این مسئول ادامه داد: برخی نقاط مسیر رودخانه زیاران و خوزنان صعب العبور و برخی داخل مناطق مسکونی و باغ و محصور شده است در کوچه ها و معابر عمومی شهرها و روستاها که به رودخانه منتهی می رسید، نمی شود کاری کرد و کوچه ها را بست و مردم برای دسترسی با مشکل مواجه می شوند.

رییس اداره منابع امور آب شهرستان آبیک اضافه کرد: طی دو سال اخیر اعتباری اخذ نکرده ایم و سال گذشته فقط 30 میلیون تومان تخصیص داشته ایم.

عبدالهی معتقد است مردم باید عاقلانه فکر کنند و نباید کاری کنند که فضای طبیعی رودخانه از دسترس آنها خارج شود و طبیعت گردان از این فضا محروم شوند.

به گزارش فارس، اوج تعداد غرق شدگان در سال 92 بوده و به گفته دادستان عمومی وقت در آن سال ۱۴ نفر در رودخانه زیاران جان خود را از دست داده بودند اما این اتفاق همچنان به دلیل بی توجهی و بی احتیاطی مردم و  بیشتر مسافران ادامه دارد. اگر چه نقش مسئولان وزارت نیرو از جمله شرکت آب منطقه ای را در این میان نباید نادیده گرفت و لازم است برای کاهش و به صفر رساندن آمار غرق شدگی ها،  جان مردم برایشان مهمتر از اعتبارات باشد و شاهد حوداث دلخراش و داغدار شدن خانواده ها و  انتشار اخبار آنها نباشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *