پروتکلهای بهداشتی ویژه کنکور

پروتکل های بهداشتی برگزاری کنکور که حاصل همکاری مسئولان سازمان سنجش آموزش کشور و مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت است، تدوین و ابلاغ شده است. اساس این پروتکل ها رعایت یکسری مسائل ساده بهداشتی است که کار سخت و پیچیده ای نیست اما رعایت آنها نیازمند دقت و نظارت کافی است.

بعضی از اصول این پروتکل ها مربوط به داوطلبان کنکور است که باید رعایت کنند:

از جمله این است که در مرحله اول همه داوطلبان باید وضعیت سلامت خود را اعلام کنند. برای افرادی که بطور قطع بیمار هستند تمهیداتی پیش بینی شده به طوری که یا در داخل برخی بیمارستانها امتحان می دهند یا اینکه در اتاق یا فضایی مجزا در کنار پنجره و دور از سایر داوطلبان امتحان  می دهند.

همچنین زدن ماسک برای همه داوطلبان اجباری است. داوطلبان باید کلیه وسایل بهداشت شخصی شامل ماسک(چند عدد اضافی) و مواد ضدعفونی همراه داشته باشند و مواد خوراکی و آشامیدنی خود را ظروف دردار به همراه خود بیاورند و از استفاده اشتراکی آنها با سایرین بپرهیزند. همچنین لوازم تحریر به میزان کافی داشته باشند تا نیاز به گرفتن از دیگران نباشد. داوطلبان قبل و پس از برگزاری آزمون از تجمع با دوستان و سایر شرکت کنندگان بپرهیزند.

اصولی که باید در حوزه های برگزاری کنکور رعایت شود:

همچنین زدن ماسک برای همه مراقبان، ناظران و دست اندرکاران برگزاری کنکور اجباری است. باید حوزه های امتحانی کنکور طوری انتحاب شود که حتما تهویه مناسب داشته باشد. البته این تهویه می تواند خیلی ساده و مثلا هوای تازه از یک پنچره باشد. اگر حوزه امتحانی کولر آبی یا گازی داشته باشد دریچه های آن نباید به طرف داوطلبان باشد و باید باد آن به صورت غیر مستقیم باشد البته کولر تهویه محسوب نمی شود بلکه دستگاه خنک کننده است، تهویه نیازمند دستگاه های فیلتردار است که در حوزه های امتحانی نداریم بنابراین عمدتا تهویه به صورت باز بودن پنچره و تهویه طبیعی و گردش هوای تازه است. داوطلبان چند ساعت در یک محیط بسته هستند و حتما همه حوزه های امتحانی باید گردش هوای تازه داشته باشند.

اصل اساسی دیگر رعایت فاصله گذاری ۱.۵ تا دو متری است که باید در همه مراحل برگزاری کنکور از در ورودی، هنگام ورود به کلاس و سالن جلسه و در چیدمان صندلی داوطلبان رعایت شود.

نکته بسیار مهم دیگر این است که در همه حوزه های برگزاری آزمون باید ضدعفونی و گندزدایی سطوح قبل از آزمون انجام شود، بعد از برگزاری آزمون همه جاهای حوزه امتحانی اعم از صندلی، دسته های صندلی، میزها، کف سالن و بقیه جاها باید ضدعفونی شود.

تاریخ برگزاری کنکور ۱۴۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *