کمبود آب جهت کشاورزی؛ از مهم‌ترین مشکلات اهالی روستاهای شهرستان آبیک

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس در بازدید از روستاهای شهرستان آبیک گفت: کمبود آب جهت کشاورزی، از مهم‌ترین مشکلات اهالی روستاهای این شهرستان است.
به خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، لطف‌اله سیاه‌کلی نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک و عضو مجمع نمایندگان استان قزوین در مجلس شورای اسلامی از روستاهای میانکوه، نیروگاه خورشید، خوزنان، قاضی کلایه، ابراهیم آباد، آقچری، صمغ آباد و شهر زیاران آبیک بازدید کرد.

براساس این گزارش؛ این نماینده مجلس در دوره یازدهم در این بازدید گفت: آب شرب و کشاورزی، منابع طبیعی، اوقافی بودن مزارع، عدم آنتن دهی مناسب، آسفالت جاده از مهم ترین دغدغه ها مردم این خطه به شمار می رفت.

وی افزود: اولین روستای میانکوه بخش مرکزی شهرستان آبیک بود که شورای روستای میانکوه کمبود آب جهت کشاورزی را از مهم‌ترین مشکلات اهالی روستا دانست و عنوان داشت که این روا نیست که آب کانال و یا رودخانه از کنار روستای ما بگذرد و مردم این روستا برای آب کشاورز خود با مشکل روبه رو باشند ما حتی حاضر هستیم آب را از شما بخریم!

سیاهکلی گفت: بر همین اساس طی تماس آنی با مهندس ملکی رئیس اداره آب منطقه‌ای استان قزوین، تاکید شد که هیچ الگوی طرح کشتی از سوی جهاد کشاورزی برای روستای میانکوه تعریف نشده است.

وی جهت حل این مساله ادامه داد: ما باید به سمت استفاده از روش‌های نوین آبیاری مانند آبیاری قطره‌ای برویم.

نماینده مردم قزوین، آبیک والبرز در مجلس همچنین در خصوص آب شرب روستا طی تماس با مهندس بیرانوند آبفا گفت: شبکه انتقال آب بررسی و در صورت نیاز اصلاح شود.

عضو مجمع نمایندگان استان قزوین در مجلس گفت: بحث بعدی میانکوه مرتع دام در شمال روستا و عدم اجازه چرای دادم بود که طی یک جلسه‌ای با مسئولین مربوطه در خصوص رفع مشکل مرتع دام اقدام خواهیم کرد، البته آنتن دهی تلفن از دیگر مباحثی بود که در صف بررسی قرار گرفت چرا که دانش‌آموزان برای استفاده از سیستم شاد مجبور هستند به گوشه کنارهای روستا بروند.

وی تشریح کرد: اقدامات لازم در حال انجام است و در جهت رفع مشکل اقدام خواهد شد همچنین لزوم بازنگری طرح هادی، تخصیص ۴ میلیارد ریال برای لکه‌گیری ورودی روستا و اختصاص ۵۰۰ میلیون ریال جهت بهسازی مسجد این روستا، از دیگر مواردی بود که انجام گرفت.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس بیان کرد: روستای بعدی خوزنان بود که کمبود خطوط تلفن ثابت، نبود امکانات ورزشی مشکل الحاق به بافت زمین های نزدیک به بافت با اداره بنیاد مسکن، کوچک بودن مخزن آب روستا و عدم جوابدهی آن جهت رفع نیاز آب شرب مردم روستای خوزنان از جمله مشکلات مطرح شده از زبان شورای این روستای بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *