موقعیت جغرافیایی شهر آبیک

شهرستان آبیک یکی از شهرستانهای استان قزوین می‌باشد که با مساحتی بالغ بر ۱۴۱۸ کیلومتر مربع در شرق استان واقع شده است و در حدود ۹/۸ درصد از مساحت سطح استان را به خود اختصاص داده است.

این شهرستان در مختصات جغرافیایی بین ۵۰ درجه و ۰۴ دقیقه تا ۵۰ درجه و ۴۱ دقیقه طول شرقی و ۳۵ درجه و ۵۲ دقیقه تا ۳۶ درجه و ۲۱ دقیقه عرض شمالی واقع شده است. شهرستان آبیک در مناطق کوهستانی تا ۲۵۰۰ متر ارتفاع و در مناطق دشتی تا ۱۵۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

شهرستان آبیک به دو منطقه کوهستانی و دشت، قابل تقسیم است که سطح دشتی آن به طور کلی هموار بوده و شیب آن به میزان کمتر از ۱ درصد تا ۳ درصد می باشد و در نزدیکی اراضی دامنه ای شیب آن به میزان ۵ تا ۱۵ درصد افزایش می یابد و در مناطق کوهستانی شیب آن به ۳۰ درصد  و حتی در برخی مناطق به ۵۰ درصد نیز می رسد.

این شهرستان از شمال به طالقان، از شرق به هشتگرد، از جنوب به اشتهارد و از غرب به شهرستان البرز محدود میگردد.
طبق آخرین تقسیمات کشوری، شهرستان آبیک از دو شهر به نامهای آبیک و خاکعلی، دو بخش به اسامی بخش مرکزی و بخش بشاریات و ۵ دهستان به اسامی بشاریات شرقی، بشاریات غربی، زیاران، کوهپایه شرقی و کوهپایه غربی تشکیل شده است. همچنین این شهرستان دارای ۱۵۱ آبادی می‌باشد که ۱۰۲ آبادی دارای سکنه و ۴۹ آبادی خالی از سکنه می‌باشند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *